Web Tasarım Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan adı (Domain) ve hosting Seçme

Harika alan adları ile çok az şey söylerken çok şey söyleyin. Unutulmaz olmasının yanı sıra, bir alan adının markanızın sesini doğru şekilde yansıtması ve yazım hatası yapmak neredeyse imkansız olması gerekir. Alanınız için SEO, basit yazım ve marka kimliğini bir araya getirmek, arama motoru sonuçlarında daha fazla bulunma şansına yol açtığından, markanız için doğru adı bulmak çok önemlidir. Basitçe söylemek gerekirse, çevrimiçi olarak kolayca erişilen işletmeler daha fazla müşteri kazanır.

Güçlü Bir Altyapı-Yazılım

Web sitenizin arka planında çalışan işlevsel bir yazılım olmadan harika bir web sitesi geliştirmek mümkün değildir.

Temiz Tasarım

Web sitesi geliştirme sürecinde hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, temiz ve çekici bir tasarım oluşturmaktır. Kaliteli tasarım sezgisel navigasyon ile çekici ve okunması kolaydır. En önemlisi, temiz tasarım, ziyaretçilerin dikkatini dağıtacak grafikler ve büyük miktarda metinler yerine markanızın ve içeriğinizin değerine odaklanmasına yardımcı olur. Genellikle, müşteriler web sitesi tasarımlarını belirli bir şirketin veya ürünün kalitesi ile ilişkilendirir. Bu nedenle, temiz bir tasarım, müşterileri geri dönmeye teşvik eden olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak için çok önemlidir.

Etkili Renk Şeması

Renk şemaları müşterilerin düşündüğünden daha önemlidir. Farklı renkler, sakin, mutluluk veya hayal kırıklığı gibi duygusal tepkileri uyandırabilir. Web sitenizin tasarımında renkleri kullanmak söz konusu olduğunda, şirketinizin özelliklerini, hedef kitlelerini, markalarını ve renk teorisi unsurlarını göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Hedef kitleniz hangi renklere cevap verecek? Renk şemanız logo ve markanıza benziyorsa, bakmak çok mu zor ya da zevkli mi? Seçiminiz ne olursa olsun, en iyi renk seçeneklerini araştırmak için zaman harcamak ziyaretçilerinize iyi bir izlenim verecektir.

Markalaşma

Markalaşma, büyük veya küçük tüm işletmeler için önemlidir. Markanızın logosunun tasarımı ve yerleştirilmesi, izleyicinin genel görüşüne katkıda bulunur. Profesyonelce tasarlanmış logolar müşterinin dikkatini çeker ve markanın benzersiz sesinin net bir resmini sunar. Markanızın kimliğini daha da sağlamlaştırmak için, ambalajlama, basılı reklamcılık ve markalı giysiler için aynı logoyu kullanmayı düşünün. Bir işletme markalaşma ile tutarlı olduğunda, müşterilere entegre ve akılda kalıcı bir marka deneyimi sunar.

İşlevsellik

İşlevselliği düşünürken, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus vardır. Yani, web sitesi tam anlamıyla işlevsel mi? Yükleme sorunları veya kopmuş bağlantılar var mı? Sitenin güvenlik özellikleri işletmenizin ihtiyaçları için yeterli mi? Bu operasyonel sorunlara ek olarak, web sitenizin özelliklerini kullanıcının bakış açısından görüntülemek çok önemlidir. Sitenizin iletişim formları, anketler ve müşteri geri bildirim bölümleri düzgün çalışıyor mu? Bu işlevsel sorunlardan biri veya tümü müşteriden sitenizi terk etmesine neden olabilir.

Navigasyon

Bir web sitesi kafa karıştırıcı ve gezinmesi zorsa, müşterileriniz ayrılabilir ve asla geri dönmeyebilir. Sitenizin navigasyonunun verimliliğini ve çekiciliğini artırmak için, yeni bir ziyaretçiymiş gibi derinlemesine bir site incelemesi yapın. Mantıklı olan ve olmayan gezinme akışlarına dikkat edin. Bir ziyaretçinin sitenizi kolayca gezinmesini (ve arama motorlarının sitenizi taramasına yardımcı olur) geliştirebilmenin bir yolu, bir site haritası eklemektir. Ayrıca, gereksiz veya düşük performans gösteren sayfaları ortadan kaldırarak gezinmeyi kolaylaştırmak, markanızın çevrimiçi varlığının kalitesini artırırken yükleme süresini de azaltabilir.

Kullanılabilirlik

Kullanımı kolay web sitelerinin müşterilerin ilgisini çekmesi ve işi teşvik etmesi daha muhtemeldir. Ürün ve hizmet bilgilerinin açık ve öz bir şekilde gösterilmesiyle kullanılabilirlik arttırılabilir. Web sitenizin, müşterinin siteye kolayca erişebilmesi için ihtiyaç duyacağı tüm özelliklere sahip olduğundan emin olun. Bir izleyici blogunuzu okuyorsa ve bir e-posta bültenine abone olmak istiyorsa, katılım formu için arama yapmak zorundalar mı? İletişim bilgileriniz açıkça görüntüleniyor mu? Web sitenizin düzeni, sosyal paylaşımı ve markanızla daha fazla etkileşimi destekliyor mu? Bu kilit unsurlar, sitenizin kullanılabilirliğini optimize ederken gözden geçirmek için çok önemlidir.

Kısa Yükleme Süreleri

Çevrimiçi bilgi ararken hiçbir şey, ziyaretçileri yavaş yükleme sürelerinden daha fazla rahatsız etmez. Bu sorun nedeniyle müşteriler tamamen geri çevrilebilir. Web sitenizi vaktinden önce test etmek, yükleme süresi sorunlarını belirlemenize yardımcı olur ve bunlar sitenizin resmi yayınlanmasından önce düzeltilebilir. Müşteriyi elde tutmak ve olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak için, web sitenizin yükleme süresini başlattıktan sonra periyodik olarak değerlendirin. Kısa yükleme süreleri, müşterilere istedikleri zaman istedikleri bilgileri verir. Siteniz hızlı açılmaz ise, bir rakibin sitesi açılacaktır.

Temiz, SEO Dostu Kod

İster yeni web sayfası geliştiriyor veya mevcut olanları optimize ediyor olun, temiz, SEO dostu kodlara sahip olmak çok önemlidir. Sitenizin kodunu geliştirmek için zaman ayırarak, genel yatırım getirisini artırabilirsiniz. SEO dostu kod, sitenizin içeriğinin net bir resmini sağlayarak arama motoru örümcekleri için bir rehber görevi görür. 

Birden Çok Tarayıcıyla Uyumluluk

Teknoloji ilerledikçe, internet tarayıcılarının sayısı giderek artıyor. Internet Explorer ve Chrome'dan Firefox ve Safari'ye, hepsine ayak uydurmak sinir bozucu olabilir. Bir web sitesi oluştururken, web sitenize birden fazla tarayıcıdan erişilebilmesini sağlamak çok önemlidir. Özellikle, siteniz eski sürümler de dahil olmak üzere tüm büyük tarayıcılarda düzgün şekilde yüklenmelidir. Bu adımı atmamak, müşteri tabanınızın büyük bir bölümünü hariç tutabilir ve bu da büyümekte olan bir işletme için pahalıya mal olabilir.

Mobil Ziyaretçilere Karşı Duyarlı Siteler

İstatistikler, mobil cihazların çevrimiçi arama yapmak için kullanılmasının son yıllarda önemli ölçüde arttığını gösteriyor. Aslında, mobil cihaz kullanıcılarının yaklaşık % 95'i yerel ürün ve hizmetleri aramak için cihazlarına güvenmektedir. Büyüyen bu mobil kullanıcı popülasyonuna etkili bir şekilde ulaşmak için, işletmelerin web sitelerinin herhangi bir cihazdan erişilebilir olduğundan emin olmaları gerekir. Mevcut bir web varlığına sahip büyük bir şirket için, herhangi bir cihazda iyi performans gösterecek şekilde tasarlanmış, mobil uyumlu bir web sitesi geliştirmek mantıklıdır. Öte yandan, bir web sitesinin lansmanını planlayan bir işletme, herhangi bir cihaza adapte olabilen duyarlı bir tasarım seçerek daha iyi hizmet verebilir.

Etkili Güvenlik

Teknolojinin evrimi ile daha yeni ve daha gelişmiş güvenlik riskleri web sitenizin bütünlüğünü tehlikeye atmakla tehdit ediyor. Kötü amaçlı yazılımlardan ve virüslerden kötü amaçlı uygulamalara ve bilgisayar korsanlarının tehdidine, web sitelerinin hem ön hem de arka planlarında güvenlik ihlallerini önlemesi gerekir. Tarayıcı tabanlı tehdit potansiyelini azaltmak için işletmeler web sitelerine SSL sertifikaları eklemelidir. Geliştirme sırasında, sitenizin çerçevesine ve tasarımına dahil olan güvenlik özelliklerini incelemek önemlidir. İşletmelerin ayrıca düzenli güvenlik kontrolleri yapması veya bu hizmeti sunan bir sağlayıcı ile birlikte çalışması gerekir.

İzleme

Google Analytics , Google Search Console vb. araçları web geliştiricileri yatırım getirisini doğru ve verimli bir şekilde hesaplamak için gerekli mekanizmalara sahiptir. Hem geleneksel hem de mobil web siteleri için, bu araçlar trafik, katılım ve dönüşüm oranlarını izlemek için birlikte kullanılabilir. Verilere derinlemesine baktıktan sonra, hangi pazarlama kampanyalarının en iyi şekilde çalıştığını ve hangilerinin daha iyi performans gösterdiğini ortaya çıkarmak mümkündür. Müşterilerinizin neden geldiği, burada kaldığı ve web sitenizden ayrıldığı konusundaki bu değerli bilgiler, ekibinizin pazarlama stratejilerini mükemmelleştirmesine ve sonuçları en üst düzeye çıkarmak için katılım tekniklerini ayarlamasına yardımcı olur. 

Kapsamlı Site Haritası

Bir kitabı okumak için oturduğunuzda, ilk önce incelenecek en yararlı bölüm nedir? Genellikle, içindekiler tablosu. Kitabın detaylarının bir özeti olarak hareket eden içindekiler, içinde bulunan malzemenin anlık görüntüsünü sağlar. Benzer şekilde, bir site haritası web sitenize kolayca gezinmek ve içeriğini keşfetmek için ziyaretçilere ve arama motorlarına bilgi sağlar. Sitenizi güncel tutmak için, yeni sayfalar eklenirken site haritasını revize etmeniz gerekir.

Orijinal İçerik

Bir web sitesi tasarlarken, şirketiniz ve ürünlerinizle alakalı yüksek kaliteli, orijinal içerik yazmak çok önemlidir. İçeriğinizin kalitesinden, kullanılan anahtar kelimelere kadar her şey, sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını etkiler. Anahtar kelime araştırması, konu fikirleri sağlayabilir ve müşterilerin aradıkları içeriği hızlıca bulmalarına yardımcı olur. Bilgi vermekten daha fazla, sitenizde yayınlanan içerik, markanızın benzersiz sesini yansıtmak için yazılmalıdır. Web sitenize yinelenen içerik yayınlamak, arama motoru sonuçlarından kaldırılması da dahil olmak üzere arama motorlarından sert cezalar almanıza neden olur.

Hazır Görseller

Web sitenizde bulunan her şey fikri mülkiyet olarak kabul edilir ve telif hakkı yasalarına tabidir. Kullanılan görseller başkasına aitse İzin alınmadığı takdirde, telif hakkıyla korunan resimler para cezasına neden olabilir. Görüntüleri sitenizin içeriğine eklerken, kullanım için yazılı izin aldığınızdan ve varsa ilgili ücretleri ödediğinizden emin olun. Telif hakkı olmayan resimlere erişim sağlayan siteler de vardır. Ancak, kullanmadan önce kullanım koşullarını dikkatlice incelediğinizden emin olun. 

Web Tasarımı Fiyatları

Web yazılım fiyatları, uygulamayı kullanacak firmanın ihtiyaçlarına, projenin büyüklüğüne ve yazılımın tamamlanması için gereken süreye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Web tasarım fiyatı olmak için iletişim formumuzu doldurabilir ya da bizlere 0532 798 33 43 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Bize Ulaşın 0532 798 33 43
info@ankaplus.com.tr
Yunus Mah. Salih Sk. No:16/10 Kartal / İstanbul
Copyright © 2018 Anka Plus Bişim Teknolojileri
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.