Erp Uygulama Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

ERP Yazılımı Nasıl Seçilir?

ERP Yazılımını Seçecek Ekibin ve Yöneticinin Belirlenmesi:

ERP seçimi için her kurum, neye ihtiyacı olduğunu bilen birim yöneticilerinden oluşan bir komisyon oluşturmalıdır. Yazılım seçiminde kurumun ihtiyaçlarının belirlenmesi çok kritik öneme sahiptir, eğer içeride bir ekip kurulamıyorsa bu konuda dışarıdan danışmanlık hizmeti alınması gerekir.

İşletmenin İhtiyaçlarının Tespit Edilmesi:

ERP yazılımına ihtiyaç duyan firmalar bugün ve gelecekte oluşabilecek ihtiyaçlarını belirlemelidir. Bu aşamada ilgili kurum, ilk olarak mevcut iş ve bilişim alt yapısı, her birimin yapmakta olduğu görevleri, ihtiyaçları ve eksiklikleri objektif bir biçimde saptamalı ve bir rapor oluşturmalıdır. Daha sonra, nelerin yapılması gerektiği ile ilgili hedefler belirlenmelidir.

Kuruma Özel Talep Listesi Oluşturma:

Bir önceki aşamada belirlenen aksaklıkların giderilmesi için oluşturulan hedefler doğrultusunda seçim komisyonu tarafından bir ihtiyaç listesi oluşturulur. Bu liste aynı zamanda firmanın seçim kriterleridir. Oluşturulan liste ERP yazılım hizmeti alınacak şirkete açık ve net olarak bildirilmelidir.

ERP Yazılımının Seçimi:

Seçim komisyonu, seçim aşamasında yazılım fonksiyonlarına ve yazılımın fiyatına ek olarak yazılım firmasının güvenilirliğini, destek gücü, sektöre uygunluk ve teknolojik gelişmeleri takip edip etmeme gibi özelliklerini de dikkate alması gerekir.

ERP Sistemi Seçim Kriterleri

İşletmenin Kurumsal Hedeflerine Uygunluk:

İşletmeler, bugün ve yarın nerede olmak istediklerini kesin bir biçimde belirleyip buna ulaşma stratejilerini netleştirdikleri takdirde, geleceğe yönelik ihtiyaçlarını da özetlemiş olurlar. Bu hedefler çerçevesinde, gerek duyulan yazılımın seçimi, ne zaman hayata geçirileceği, gerekli olan bütçe, kurum içi ve kurum dışı kaynaklarının nasıl yönetileceğinin kararı daha kolay alınacaktır.

İş Süreçlerine Uygunluk:

ERP yazılımının içerisinde mevcut bulunan iş uygulamalarından yararlanılarak, hali hazırdaki iş süreçlerinin yeniden tasarımı, ERP yazılımı ve uyarlama sürecinin başarı ihtimalini arttıracaktır.

Tedarikçi Destek ve Hizmetleri:

ERP yazılım sistemi seçiminde; yazılım firmasının stratejileri, hedefleri, çözüm geliştirdiği sektörler ve bu sektörlere yönelik oluşturduğu bilgi birikimi ve coğrafi konumu gibi birçok parametre ile değerlendirme yapmak daha doğru bir sonuç verecektir.

Erp Sistemleri Neden Başarısız Olur

Erp proje yöneticisinin doğru seçilmemesi işletme ile Erp sistemi arasında uyumsuzluklara neden olacaktır. Erp proje yöneticisi işletmeyi ve faaliyetlerini çok iyi bilen iletişimi kuvvetli kişilerden oluşmalıdır.

Yönetim kadrosunun Erp sistemine yeteri kadar sahip çıkmaması projenin başarısız olmasına neden olacaktır.

Erp sistemlerinin başarılı olmasının önündeki en büyük engellerden birisi, işletmenin eski çalışma alışkanlıklarından vazgeçme isteksizliğidir. Bundan dolayı uygulanmaya çalışılan Erp sistemi tüm işletme çalışanlarına çok iyi anlatılmalı ve kabullenmeleri konusunda ikna edilmelidirler.

Erp sistemini kullanacak personele detaylı bir eğitim verilmemesi sistemin yanlış kullanımına ve iş süreçlerinin aksamasına neden olacaktır.

İşletme içindeki verimsiz süreçlerin tamamının Erp sisteminin düzeltmesini beklemek büyük bir hata olacaktır. Bazı sorunlar Erp sistemi ile birlikte işletmenin örgütlenmesinin de gözden geçirilmesi ile çözüme ulaştırılmalıdır.

Eğer ERP sistemi dikkatli bir şekilde uygulanmazsa yüksek maliyet sorunları ortaya çıkabilir. 
İşletmeniz için en uygun Erp sistemini sorunsuz bir şekilde iş süreçlerinize adapte etmek için 0532 798 33 43 irtibat numaramızdan yada iletişim sayfamızdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilir ve sizin için sunabileceğimiz Erp çözümleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
Bize Ulaşın 0532 798 33 43
info@ankaplus.com.tr
Yunus Mah. Salih Sk. No:16/10 Kartal / İstanbul
Copyright © 2018 Anka Plus Bişim Teknolojileri
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.